Znáte koberce z mořské trávy?

Koberců je celá řada, od umělých až po hedvábné, ale znáte ty rustikální, z mořské trávy? A jak o ně pečovat? Na první pohled vypadají jako cosi utkaného z bambusu a může to připomínat nějakou rohož. Ale koberce z mořské trávy mají mnoho velmi zajímavých výhod.

Jsou teplé a příjemné…

Překvapivě je to velmi teplý materiál a příjemný pod nohy. Hodí se zejména tam, kde chodíme naboso, doporučuje se pro použití v jídelnách, kuchyních (v částech, kde není vlhko) a obývacích pokojích. Jsou velmi trvanlivé a odolné.

 

Kam se naopak nehodí!

Rozhodně je ale nedávejte do koupelny, sauny nebo do kuchyně. Nebo tam, kde často přichází do styku s vodou. Také se nehodí do míst, kde na nich stojí židle a nábytek. Kde budou neustále něčím odírány.

 

Koberce z mořské trávy jsou doplňkem, který vizuálně prohřeje domov.

 

Z čeho je koberec vyroben?

Mořská tráva pro výrobu koberců pochází z různých mělkých vod u moře nebo u ústí řek. Postupem času se začala za tímto účelem i pěstovat, a to zejména na území Asie. Pěstuje se podobně jako rýže v teplých oblastech. Po posečení se tráva suší a pak se z ní zaplétají koberce různých barev a rozměrů. Většinou mají bavlněné nebo lněné či kožené okraje, aby se zvýšila jejich životnost. Slouží také jako ozdoba. Barevnost se potom odvíjí podle použité trávy, většinou je béžová, okrová, šedá nebo šedozelená.

Celé vlákno je tvořeno jedním ohebným stéblem. Tím koberec není na povrchu hladký, ale zachovává si přirozenou strukturu. Odolnost vůči vnějším vlivům je vytvořena vrstvou pryskyřic, kterými je vlákno ošetřeno. Při případné nehodě, vylití tekutiny nebo barevné tekutiny (víno, šťáva apod.) lze koberec celkem snadno otřít.

I proto jsou koberce z mořské trávy doporučeny třeba do jídelen nebo do míst, kde právě takové zatížení občasnými skvrnami je. Dobře se totiž čistí. Což se o umělých nebo hedvábných kobercích, které nasáknou barvu tekutiny, tak dobře říct nedá.

V tomto směru se jedná o velmi efektivní, dobře vypadající a funkční koberce.

 

Jak o ně běžně pečovat?

Stačí obyčejné vyluxování, jednou za čas vyklepání ve volném prostoru a odstraňování akutně vzniklých skvrn. Péče o koberce z mořské trávy se nijak neliší od péče o různé jiné rohože.

 

TIP: A pokud se přece jen stane a skvrna bude více odolná, můžete použít náš přípravek, jehož velikou výhodou je, že nepoškozuje žádná kobercová vlákna a aplikuje se jako sprej.