Dřevěná podlaha: Při správné péči vydrží po generace!

Oblíbenost dřevěných podlah stále stoupá. Není divu, je to příjemný materiál, hřejivý pro oko a poskytující báječný komfortní pocit i pro chůzi. Navíc je to investice možná i na mnoho generací. Dřevěná podlaha totiž vydrží opravdu dlouhé desítky let. Jen je třeba o ni opravdu dobře pečovat.

Stačí znát pár triků, fíglů pro péči a vědět, co je pro ni nebezpečné a rizikové a čemu se vyhnout.

Správná péče výrazně prodlužuje životnost a naopak nevhodné podmínky ji dokáží zničit ve velmi krátké době.

Dřevo se nehodí do proměnlivých místností

Nejvíce dřevěné podlaze škodí prudké změny teploty a vlhkosti v místnosti. Určitě to tedy není materiál, který se hodí do chladných chodeb, ve kterých ale v létě prudce praží sluníčko, verand nebo místností, ve kterých se prudce mění teplota. Ideální je dobře větraná místnost s teplotami lehce přes 20 °C, kde se teplota ani vlhkost vzduch výrazněji nemění. Přesto, i když máte dřevěnou podlahu v zátěžové oblasti, můžete se z ní při správné péči radovat dlouho!

Dřevo totiž při výkyvech teplot a vlhkosti začne pracovat. Nadouvat se, sát vlhkost a následně opět sesychat. Navenek se to projeví tvorbou spár, vyboulenin a prasklin. Správnými přípravky a vosky lze tento jev zmírnit, ale vyžaduje to pravidelnou péči, zhruba jednou týdně.

Běžná denní péče. Raději nasucho…

Dřevěné podlahy většinou čistíme běžně nasucho. Obyčejný úklid je ideální smetákem nebo vysavačem, který má aktivovaný kartáč. Jinak se hubice k povrchu přisaje a vysávání se stane neefektivní. Kartáčový nástavec plní i funkci smetáku, takže nečistoty jsou lépe odstraňovány.

Chcete-li použít vlhkou cestu, používejte pouze LEHCE NAMOČENÝ HADŘÍK NEBO MOP.

Nikdy na ni nepoužívejte opravdu mokrý hadr nebo vrstvu vody, jako se to může třeba u linolea nebo dlaždicových podlah. Voda by se zbytečně vsakovala a poškozovala podlahu. Je-li tedy třeba použít něco vlhčího, použijte pečlivě a důkladně vyždímaný mop nebo hadr.

Speciální čističe a přípravky na dřevěné a plovoucí podlahy. I s arganovým olejem!

Mytí dřevěných a plovoucích podlah si můžete usnadnit i pomocí speciálních přípravků na tyto povrchy. Jedním z nich je novinka od Sidoluxu https://www.lakma.cz/produkt/sidolux-expert-na-myti-plovoucich-a-drevenych-podlah-s-arganovym-olejem/

Obsahuje dokonce arganový olej, který je znám svými regeneračními vlastnosti pro lidské vlasy a pokožku. Je jemný a hebký na omak a je také nazývám „marockým zlatem“, protože je asi tím nejcennějším, co Maroko do světa vyváží. Pomáhá zjemňovat povrchy, vpíjí se a zadržuje přirozenou vlhkost. V případě dřeva ale následně odpuzuje vodu a vlhkost ze vzduchu nebo použitého mycího prostředku. Není divu, že výborně konzervuje a vyživuje také dřevo. Kromě tohoto speciálního oleje obsahují speciální přípravky Sidolux také vosky, které chrání před vlhkostí a svou jemnou vrstvičkou hrají významnou roli také proti poškození jemnými částečkami prachu, písku nebo jinými pevnými nečistotami. Mezi jejich výhody patří to, že příjemně voní a lehce se roztírá po povrchu.

Sidolux Expert je jedním z příjemných způsobů, jakými můžete bez nepřiměřené námahy vylepšit vzhled a prodloužit životnost vaší dřevěné podlahy. A to je pocit k nezaplacení.

Po deseti letech: Renovace!

Říká se, že zhruba každých deset let dřevěná podlaha důkladnou renovaci. Omlazení formou přebroušení, přeleštění nebo nového nalakování je tím nejlepší, co pro ni můžete udělat. Dřevěná podlaha je tak trochu jako člověk. Žije, dýchá, potřebuje péči, ale odmění se svou krásou, funkčností a velkou trvanlivostí.