Nezapomínejte na údržbu myčky nádobí!

Stejně jako pračka vyžaduje i myčka nádobí pravidelnou čistící péči. Že se nám hezky postará o nádobí ještě neznamená, že u toho umyje i sebe samotnou, ačkoliv to k té myšlence převelice svádí. Našli jsme pár tipů, jak si péči o myčku nádobí zjednodušit a využít přitom i něco jiného než jsou speciální čistící prostředky.

Domácnost nám toho z „babiččina šuplíku“ nabízí poměrně dost.

Zásada první: Čistěte pravidelně filtr

Filtr, který se stará o zachycování hrubších nečistot je velmi důležité pravidelně čistit, při denním provozu myčky třeba i jednou za týden.

Citronová šťáva pro lesk

Špinavé košíky jde dobře osprchovat ve vaně a pokud jsou na nich nánosy šedavých povlaků nebo přece jen vodní kámen, tak stačí je postříkat nebo potřít citronovou šťávou (může být i ta z koncentrátu běžně prodávaného) a nechat pár minut působit. Pak smyjeme teplou vodou a košíčky jsou zase lesklé a parádní!

Voda s octem

Stejně dobře působí i voda s octem, kterou můžete použít jak na košíčky, tak i na vymytí celého vnitřku myčky. Uvolní se špína, odstraní vodní kámen a myčka se zbaví i případného zápachu. Nechte dobře vyschnout a hotovo.

Chce to větší kalibr? Pak zapněte program!

Stejně jako u pračky na prádlo, se u myčky dá zapnout celý program (ten na nejvyšší teplotu) s tím, že ji necháte běžet téměř na prázdno, jen s pořádnou dávkou octa, kterou vylijete do spodní části myčky. Půl litru nebo klidně i celý litr a po skončení programu bude myčka jako nová.

TIP: Pro pročištění lze použít i jemnější prací prášek, ale ocet je stoprocentní a myčku nepoškodí. U pracího prášku si nikdy nemůžete být jisti složením.

TIPY pro lepší fungování myčky

Ačkoliv jsou v mycích tabletách už přidány složky sody, v případě, že se vám zdá, že myčka nechává šedavé povlaky, nebo se v ní drží zápach, vhodné k tabletě ještě sodu přisypat zvlášť. Děje se to zvláště tehdy, když je voda příliš tvrdá a běžná dávka změkčovače vody nestačí.

Odmašťující chvilky s hadříkem a houbičkou

Jednou za týden se vyplatí vzít odmašťovací prostředek, klidně postačí obyčejný univerzální Sidolux, který má tak rozmanitou nabídku vůní…

https://www.sidolux.cz/sidolux-univerzal/

… a jemně očistit těsnící gumy, dvířka ze všech stran, spodní část myčky a všechny místa, na která se může dostat nečistota z jídla a špinavého nádobí, když ho do myčky vkládáte. Zde je nutné říci, že větší sklony k hromadění nečistot v různých spárách mají vestavěné spotřebiče.

Tak, a hotovo! Nádobí bude zase spolehlivě jako nové!