Zapáchající pračka je problém

Zapáchající pračka, problém, který způsobí, že z pračky vyndáváte zapáchající prádlo. Zápach po plísni, zatuchlině, rybině nebo zápach podobající se kanálu. Příčiny mohou být různé a na vině je většinou nějaká drobná chyba v běžné péči o pračku, která byla přehlédnuta nebo časté praní v programech na nízké teploty, které neumožňují dokonalé „vypaření“ pračky vysokou teplotou.

Vyčistit šuplík na prášek a aviváž

Prvním viníkem by mohl být šuplík, do kterého sypeme prášek, lijeme prací gel nebo aviváž. Ten se při pracím procesu nedostatečně vypláchne, a pokud ho po každém praní pečlivě neumyjete, hromadí se v něm povlaky, nečistoty a sliz, který po čase může začít plesnivět či zapáchat. Také je důležité nechat šuplík dobře proschnout – po praní otevřený, aby se vysušil. V uzavřeném vlhkém prostoru se snáze tvoří plísně a potom stačí i třeba pár dnů a v zásobníku je hezky huňatý povlak. V takovém případě použijte protiplísňový přípravek nebo chlorový přípravek, protože pouhé vymytí nestačí, spory plísní se začnou brzy množit znovu.

Vyčistit gumové těsnění

Někdy můžete pračku prohledat horem a dolem a příčina zápachu tkví v samotném bubnu. V těsnění, které je kolem dvířek. Za gumovými rámy se může skrývat třeba papírový kapesníček, šatovka, chlupy z domácích mazlíčků nebo i hrubé nečistoty, které buben nepobral. A tím, že se tato oblast běžně po praní nečistí, začne nečistota tlít a při dalším praní se uvolní do prádla. Když ne nečistota samotná, tak alespoň zápach. A kruh se uzavírá. Čistěte tedy v rámci prevence čas od času i gumové těsnění.

Zapáchající pračka? Zkontrolujte i odpad a filtry

Opravář pračky nebo šikovný manžel vám jistě ukáže, kde na pračce taková malá kouzelná část, ve které najdete filtr, jež odvádí vodu z praní do odpadní roury nebo do vany. V tomto filtru se mohou kumulovat nečistoty a působit tak zápach, jehož příčinu nedohledáte ani v zásobníku na prací prostředky, ani v bubnu pračky. Většinou je to zápach, jež je cítit ihned po puštění pračky, protože hadicemi začne cirkulovat vzduch. I tento filtr je dobré čas od času vyčistit.

Jak si pomoci?

Některé dnešní chytré pračky mají speciální čistící programy na vysokou teplotu nebo na páru, které si s takovým nevoňavým problémem v pračce poradí.

Čistič pračky

Ideální je čistič pračky, který koupíte v drogerii a dá se použít jako dobrá první pomoc. Funguje na podobném principu jako čističe odpadů, takže si poradí chemickou cestou se zbytky vlasů, chlupů, vláken z látek a svetrů a jiným biologickým odpadem. Stačí používat preventivně jednou na jeden či dva měsíce.

Prát na vyšší teploty

Mezi prevenci se dá počítat také to, že čas od času prostě vyperete na program s vyšší teplotou. Ta způsobí, že se pračka vyčistí samovolně vznikající párou. Dobře v tomto ohledu působí také občasné použití sušičky, pokud máte kombinovaný model se sušičkou.