Vyprané záclony! Existuje větší potěšení?

Snad jen jarní vůně linoucí se z otevřených oken je lepší než pocit, který zažijete, když pověsíte čerstvě vyprané a voňavé bílé záclony. Té svěžesti v domě se pak nelze nabažit. Vyprat záclony bez pocitu, že „jsou pořád nějak šedé a špinavé“… je ale docela umění. Stačí dodržet pár základních pravidel a věřte, že se to i vám povede!

Nepřeplňujte pračku!

I když máte pračku třeba na 5 kg prádla, u záclon platí, že jsou jemné jako dech a tak potřebují dýchat i pračce. Na jedno praní tedy dávejte záclonu maximálně o průměru 20 m čtverečních, což je zhruba tak záclona z jednoho velkého panelákového okna. Potřebuje prostor už jenom proto, aby se dobře proprala a propláchla.

Dobrý prací prostředek

Kvalitní, přitom však jemný prací prostředek je základem. Záclony jsou mimořádně namáhanou částí textilie v našich bytech a domech. Usazuje se na nich prach, mastná špína z kuchyně a své udělá i vzduch zvenčí, pyly, smog, popílek a různý prach z aut. Jsou to v podstatě lapače všech nečistot poletujících ve vzduchu uvnitř místnosti a jsou také filtrem nečistot, které k nám jdou zvenčí. Vybírejte tedy buď speciální přípravek na praní záclon, nebo v případě bílých záclon, dobrý bělící přípravek.

Ideální volbou je Perlux na bílé prádlo,  což jsou prací perly, které v sobě kombinují jak vlastnosti jemného pracího gelu, tak i aktivní sílu pracího prášku.

Výborně se dávkují a pro lepší účinek se dávájí přímo do bubnu pračky. Navíc jsou skvěle voňavé, takže po vyprání se dočkáte toho úžasného efektu, kdy se bude vůně linout celým vaším bytem. Svěží a čisté! K těmto perličkám již nemusíte přidávat žádné další bělidlo nebo změkčovadlo. Záclony budou perfektně vyprané.

Záclony perte třeba v polštářovém povlaku 

Záclony jsou náchylné k poškození v pracím bubnu a tak základním pravidlem pro jejich šetrné praní je vložit je do ochranného povlaku. Dobře poslouží síťovaný sáček na jemné prádlo nebo i obyčejný bílý povlak na polštář. Nepoužívejte barevné, mohou pouštět barvu a tím si potom záclony zničíte a obarvíte.

Přidejte máchání

Asi nejdůležitějším pravidlem pro praní záclon je zbavit je zbytečného prachu. Prach jako takový způsobuje zašednutí záclon a především na vodu úsporné pračky nejsou schopny efektivně vymáchat ze záclonové tkaniny všechny částečky nečistot. Pracují s malým množstvím vody. Na běžné prádlo to stačí, ale na záclony nikoliv. Takže chcete-li mít záclony co nejvíce odprašněné a tedy i více bílé, potom přidejte 1 – 3 cykly máchání. Dobrým testem je zkouška vody, která při máchání vytéká. Pokud je stále zašedlá, je v záclonách stále ještě velké množství prachu.

TIP: Namočit a vymáchat předem!

Dobrým trikem je vymáchat záclony z nejhorších nečistot ve vaně nebo v kbelíku či jiné nádobě. Jedna dvě výměny vody a do pračky jdou záclony, které jsou z minimálně poloviny zbavené prachu.

Přes noc do silného slaného roztoku!

Záclony také dobře vybělí, když je přes noc namočíte do silného slaného roztoku. Poté dobře vymácháte a dáte do pračky ke klasickému praní.

Používáte aviváž? Zřeďte ji octem!

Pokud při praní záclon chcete použít aviváž, zřeďte ji na polovinu s octem. Záclony budou jemnější a předejdeme také usazování skvrn z aviváže či příliš tvrdé vody při máchání.

Věšte je mokré

Záclony nemá valného smyslu sušit a potom věšet na okna. Pouze v případě, že je míníte uschovat do skříně a vytáhnout třeba za půl roku. Pokud je rovnou věšíte, věšte je ještě vlhké a vymáchané. Skvěle se vyvisí a nebudou pomačkané.

A pak se už můžete jenom KOCHAT!