Velký úklid s elegancí? Jde to!

Milujete lelkování v krásně uklizeném provoněném domově? Chcete vědět, jak postupovat, aby se úklid nestal vaší noční můrou? Pojďte s námi zmapovat krok za krokem dějiště vašeho úklidu.

  1. Uvědomte si priority

Rozhlédněte se kolem sebe. Většina lidí žije v zaběhlých stereotypech a jenom málokdy dokáže vnímat skutečný obraz prostředí kolem sebe. Pokuste se projít svůj dům či byt pohledem nezaujatého pozorovatele, který přišel na kus řeči. Možná zjistíte, že vám vůbec nevadí, když knihy v knihovně nemají srovnané hřbety, ale ta krabice připravená na vyhození se opravdu v předsíni nechutně plete…

  1. Rozvrhněte si čas i síly

Sestavte si akční plán. Odhadněte, kolik času se úklidu můžete věnovat. Rozdělte si území, které potřebujete zdolat, na menší oblasti, třeba jednotlivé místnosti. Nemusíte všechno stihnout najednou. Pokud na vaše pracovité paže obsah skříně čekal rok, není nutné ji otevírat, pokud na vás doléhá časová tíseň. Vraťte se k ní v dalším kole.

Při komplexním úklidu postupujte od méně používaných místností k těm rušnějším. Jinak vám hrozí nebezpečí, že bude lavina nepořádku rychlejší, než vy a zaplaví i to, co už jste pracně srovnali. Na konec nechte kuchyň, chodbu a koupelnu.

  1. Začněte od stropu

Ačkoli lidová moudrost praví, že je třeba začínat věci od podlahy, udělejte pravý opak a místnost uklízejte od shora. Gravitace funguje i ve vašem domě, a tak je zbytečné vysávat nejdříve koberce a teprve potom na ně sklepávat prach z lustrů a horních poliček.

  1. Mytí oken

Ve slunečný den se mytí oken věnují jen zoufalci bez špetky pudu sebezáchovy. Voda se saponátem se na slunci odpařuje rychleji. Než stačíte plochu vyleštit, zůstanou zde šmouhy. Okna myjte ideálně při teplotách mezi 20 až 25 stupni a ve chvíli, kdy na ně nesvítí slunce.

  1. Kvalitní pomocníci pro úklid

Správným výběrem čisticích prostředků značně ovlivníte výsledek i délku úklidu. Vyberte si kvalitní a osvědčené zboží firem, u kterých se můžete opřít o tradici, a zároveň se snaží pro své zákazníky hledat nové možnosti, pracují na vývoji nových technologií. Příkladem mohou být třeba produkty SIDOLUX. Řada SIDOLUX tvoří celou paletu výrobků pro domácí použití, ale její zboží si pochvalují i profesionálové.

  1. Univerzální nebo speciální prostředky

Můžete používat univerzální přípravky, ale kvalitní zařízení prokoukne lépe s přípravkem vytvořeným „na míru“ pro daný materiál.

  1. Dávkování

Nezapomeňte si přečíst návody. Mnohé zboží se prodává jako koncentrát a je zbytečné s ním plýtvat. Navíc by se mohlo stát, že vinou přílišné koncentrace nedosáhnete očekávaného lesku…

  1. Desinfekce

Šetřete desinfekčními prostředky a používejte je tam, kde jsou skutečně potřeba. Svoje opodstatnění mohou mít v koupelně a na toaletě, ale i tady se hodí střídmost. V ostatních prostorech buďte ještě opatrnější. Při omývání dětských hraček volte přípravky bez chlóru a následně předměty znovu opláchněte.

Látky s biocidními, žíravými a chemicky bělícími složkami byste měli používat v nezbytně nutném množství a rozhodně ne preventivně.

  1. Předcházení chaosu

Naučte se náporům nepořádku předcházet. Naučte se dávat věci na jejich stálé místo a pokuste se je tam odnášet hned. Průběžná péče o prostor je vždy méně namáhavá než zdolávání naprostého chaosu.

  1. Nepřeplňujte svůj byt

Pokud vnesete do svých nákupů střídmost a nekoupíte si zboží, které ve skutečnosti nepotřebujete, uleví se vám. Nebudete muset tak často řešit ožehavý problém, kam s tím a váš domov se nikdy nezmění ve skladiště. V peněžence vám zůstane více peněz na kvalitní doplňky, na to, co máte skutečně rádi.

Přejeme vám při úklidu hodně sil. Ať se vám práce daří přesně podle vašich představ!