Problém s tvrdou vodou při praní?

Máte-li doma příliš tvrdou vodu, poznáte to nejen podle usazenin na bateriích a bílých zaschlých kapkách vody kolem vany, ale třeba i podle toho, že vám prádlo nepřipadá dostatečně vyprané. Nebo je po praní bez použití aviváže na dotek tvrdé, hrubé, vlákno se postupně láme a prádlo ztrácí barvu. Málokdo si ale tyto dvě věci spojuje.

Viditelným projevem je spíše to, že pračka odchází kvůli topnému tělesu zanesenému vodním kamenem. Existují prací prostředky, které mohou tomuto zničení pračky zabránit? Ano!

Více pracího prášku?

Obyčejně, když se podíváte na návody k pracím prostředkům, zjistíte, že pro tvrdou vodu bývá doporučena prací dávka vyšší o jednu třetinu, případně až dvojnásobně, záleží na kvalitě a typu pracího prášku. To není moc ekologické zejména v době, kdy se výrobci snaží zvýšit účinnost pracích prášků různými způsoby tak, že jsou prací prostředky stále více koncentrované. A co si budeme povídat, leze to do peněz.

Vhodnější jsou jednoznačně prací prášky, které obsahují jedlou sodu, jejich účinnost je v tvrdé vodě vyšší.

Používejte při praní gely!

Obecně jsou prací gely pro tvrdou vodu výhodnější. Tady však musíte vybírat opravdu kvalitu, protože gely mají nevýhodu nižší prací účinnosti a tak se ty levnější hodí spíše na běžné přepírání nepříliš špinavého prádla a následné použití aviváže. Pro klasické praní a praní více zašpiněného prádla vybírejte gely hodně koncentrované, kvalitní a účinné. Gely také mají další výhodou, a sice, že nezanechávají na prádle skvrny. Prací prášky se díky tvrdé vodě nepříliš dobře rozpouští, a tak někdy i bílé skvrny na prádle mohou být způsoby nedostatečně rozpuštěnými zeolity (které nahrazují fosfáty), jež mají vodu změkčovat.

Nebo ještě lépe kapsle s práškem a gelem v jednom!

Ideálním řešení jsou třeba kapsle Perlux, které díky svému složení (prací prášek a prací gel v jednom), perou účinněji a lépe. Nepoškozují barvy a také změkčují tvrdou vodu, jsou tedy přesně vyráběny pro potřeby vaší pračky. Nová šetrná technologie, skrytá v perličkách Perlux, zároveň chrání pračku před usazováním vodního kamene. Jedna kapsle Perluxu skrývá nejen silnou prací sílu, ale také odstraňovač skvrn na prádle a intenzivní příjemnou vůni.

Skvrny odstraňují na bázi aktivního kyslíku a enzymů a prádlo si tak zachovává svěží barvy.

Obyčejný prášek prostě vylepšíme!

A pokud máte doma zrovna krabici nevypotřebovaného obyčejného prášku, je škoda ho vyhazovat, i když už jste si třeba Perluxové perly koupili… ale ulevte své pračce třeba tím, co najdete v kuchyni. Opravdu to funguje!

Ocet: Zhruba jednou za dva týdny projet pračku klasickým pracím programem bez prádla, ale vylijete do ní lahvičku octa. Druhou dávku octa dáte ještě jednou do přihrádky na aviváž, pro dočištění bubnu.

Prací nebo jedlá soda (uhličitan sodný): Polévková lžíce sody přidaná ke každému praní zvýší účinnost pracího prášku tím, že zároveň změkčí vodu. I to je řešení, pokud používáte klasický prací prášek a nechcete zvyšovat jeho dávky.

A od příště to zkuste jinak. Perlux uleví vaší pračce a prádlo příjemně provoní a změkčí.