Bílé prádlo – bílé navždy?

Je to scifi! Namítnete. Každé bílé prádlo časem v pračce zešedne a ztratí svou zář. Pravda je, že speciálními pracími přípravky můžeme bělobě pomoci a existuje i něco babských triků a tipů, kterak udržet prádlo opravdu bílé. Není to tak složité, pouze to vyžaduje důslednost a žádné praní nedělat ústupky. Každé takové mávnutí rukou se vymstí v podobě šedého a špinavého prádla.

Jde to… tady je několik dobrých tipů!

Perte jenom bílé s bílým!

Opravdu jednoduchá rada, která funguje. Zašednutí v drtivé většině případů působí i nepatrný kousek, který má jinou barvu než bílou. Pokud mají třeba jen lemy vašich bílých kalhotek černou barvu nebo do prádla přidáte něco jemně zeleného, protože „to přece barvu nepouští a je to pastelová barva“… můžete si být jisti, že tak či onak se to na barvě bílého prádla projeví ztrátou „bílého lesku“. V pračkou vypouštěné vodě nemusíte vidět žádný odstín, ale při bližším zkoumání (třeba kdybyste si dali onu vodu z pračky do čiré skleničky a dobře prohlédli proti bílému papíru), uvidíte, že ta voda není tak úplně čistá. Je špinavá, lehýnce zabarvená.

Máme viníka – v takovém případě pereme v podstatě ve špinavé vodě!

A to u tak citlivé barvy, jakou sněhobílá určitě je, hraje zásadní roli!

Běliče na bázi chlóru

Jsou skvělé a dobře vybělí. Jen počítejte vždy s tím, že mohou poškodit vlákno. Nemusí to být poznat na první pohled, ale vlákna pod chlorovým náporem křehnou. Vybělené prádlo se potom více ničí při dalším praní, v nejhorším případě se na něm dělají drobné oděrky nebo dokonce dírky.

Přípravek proti vodnímu kameni

Když si dobře prohlédnete vodní kámen, zjistíte, že má šedavou barvu. Praní v tvrdé vodě nesvědčí bílému prádlu, protože už jenom usazené částečky vody (a tedy i vodního kamene), dávají bílé barvě našedlý nádech. Tady se to spíše nasčítává… takže i při dobrém praní „bílé s bílým“ se může šedý nádech objevit právě díky tvrdé vodě.

Doporučuje se, máte-li pouze nějaký obyčejný prášek na bílé prádlo nebo univerzal, přidat ke každému praní také přípravek na změkčení vody.

Každý, kdo má to štěstí a může prát v přirozeně měkké vodě potvrdí, že jeho prádlo je jako z reklamy. Naopak, tvrdá voda bílé košile velmi rychle zničí.

Příroda? Jedlá soda, ocet a sluníčko!

Chcete-li vsadit na přírodu, pak zkuste na bílé prádlo osvědčenou trojici. Perte v pracím prášku s přídavkem octa a jedlé sody. Oboje změkčí vodu a díky bublinkám pěny lépe „vyšumí“ nečistoty z textilie. A hlavně – sušení na sluníčku. Sluníčko používaly už naše babičky. Dejte si pozor pouze na jednu věc. Nedávejte na slunce prádlo vyprané v chlorovém přípravku. V kombinaci se slunečním zářením prádlo začne žloutnout a jste tam, kde jste byli.

Vinný kámen, jedlá soda

Další dva tipy, které můžete přidat do bubnu společně s pracím práškem. Postarají se o změkčení a zefektivnění pracího procesu.

Nepoužívejte aviváž

Nemusíte-li, nepoužívejte na bílé prádlo aviváž. Její nevyprané a nevymáchané zbytky způsobují po čase zašednutí prádla. Ke změkčení v těchto případech postačí ocet do posledního máchání. Jeho vůně z prádla vyčichne, nebojte se, přitom vlákno zůstane změkčené. Pro kýženou vůni můžete potom použít do prádelní skříně nějakou voňavou sašetku, které se prodávají právě v odstínech vůně aviváží…

Speciální prací prostředky a perly

Nejlepší volbou je speciální prací prostředek na bílé prádlo. Obsahuje už většinou nějaké bělidlo, změkčovač vody a chemikálie tvořící aktivní kyslík při samotném praní. Zkuste třeba speciální perly pro praní bílého prádla Perlux.

Prací perly Perlux totiž spojují prací vlastnosti prášku i gelu a dokáží si poradit s bělostí lépe než jiné prostředky. A navíc rozjasňují a zanechávají na prádle krásnou květinovou vůni.