Koberec a alergie? Je to mýtus?

Koberce se šmahem pro alergiky nedoporučují. Drží se v nich nepořádek, prach a to zvyšuje prašnost v bytě a také alergické reakce i kvalitu vzduchu. Na druhé straně jsou zastánci koberců, protože víření prachu na holých podlahách je z hlediska kvality ovzduší v bytě také sporné. Jak rozsoudit tyto dvě skupiny? A jak si pomoci, když se nechceme koberců vzdávat?

Podlahy bez koberců ale vyžadují denní péči

A mnohdy i luxování několikrát denně. S robotickými vysavači to není zase takový problém, ale v každém případě je nutné si uvědomit, že jakmile na podlahu sedne prach a člověk kolem projde, znovu se zvíří a dostává se do vzduchu. Do vláken koberce přece jenom zapadne a nezvíří se tak lehce. Na druhou stranu to svádí k méně častému úklidu a prach se v koberci kupí. Čím více ho tam je, tím více se potom víří při pohybu a jsme s prašností možná tam, kde jsme byli i s nepokrytou podlahou, ne-li ještě hůře.

To je asi nejhorší: koberec prach drtí

Rizikem ještě je, že koberec, který není pravidelně vysávám a ošetřován, se prachem nasytí a tím, jak je neustále rozšlapáván se drobná zrna a vlákénka prachu ještě více drtí a tím jednodušeji se znovu uvolňují do prostoru. Tím, jak jsou malá, více dráždí dýchací ústrojí. Tohle možná stojí za tou neoblibou koberců u alergiků, faktem ale zůstává, že bez důkladného úklidu se vám neuleví ani na prázdné, holé, dřevěné či PVC podlaze.

Pro alergiky prostě platí –  neustálý úklid!

Jak hloubkově vyčistit koberec?

Dobré je mít kvalitní vysavač s velmi dobrými filtry proti prachu, aby se vysátý prach už žádným způsobem nedostával (nebo nedrtil) do prostoru zpětně vysavačem vypouštěným vzduchem. Jestli máte vysavač kvalitní zjistíte snadno tak, že se podíváte po vysávání na mřížku, kterou vychází vzduch: Neměla by být plná jemného prachu. Pokud to tak není, je někde buď technická chyba (špatněn nastavený nebo chybějící filtr), nebo vysavač tento díl prachu prostě pouští dál do prostoru.

Mokré čištění je ale mnohem účinnější, protože existují prostředky, které dokáží ve své pěnové konzistenci proniknout do hloubky koberce a nabalit na sebe částečky prachu tak, že po vyčištění a vysátí je koberec mnohem čistší než při běžném vzduchovém čištění vysavačem.

https://www.lakma.cz/produkt/mr-teppich-antialergen-na-calouneni-sucha-pena-more/

Vytáhne i zvířecí chlupy

I tím, že jde o mokrý typ čištění, se lépe z koberců odstraňují například zvířecí chlupy. Mr. Teppich jednoduše nastříkejte na povrch koberce, nechte chvíli působit, potom rozetřete a povrch vyčistěte houbičkou nebo hadříkem, čímž se znatelně oživí už jen povrchová barva koberce a vytáhnou se vodou rozpustné nečistoty. Následně můžete nechat proschnout a už jen lehce navlhlý koberec vysát. Uvolněná nečistota se jednoduše vsaje. Protože pěna nádherně voní, zanechá za sebou také příjemnou vůni s nádechem mořského vánku.

Tyto přípravky také vlákno koberců změkčují a prodlužují jeho životnost. Je to jako kdybyste koberec jednou za čas vyprali v měkké aviváži.