Tak jak je to s tou aviváží a ručníky! Ano, nebo ne?

Věčné dilema.  Zatímco výrobci ručníků nedoporučují používat pro ručníky aviváž, neb jim snižuje savost, praní ručníků jen v pracím prášku někdy zapříčiní, že vytahujete z pračky drsné šmirgl papíry. Zejména, když takový skvost dáte sušit ven na prudké slunce. Jak to tedy je s tou aviváží a co doopravdy činí z ručníků nesavé materiály nebo drsné houbičky?

Ono to s těmi avivážemi pro ručníky není tak úplně jednoduché.

Co vás může napadat, když začnete protestovat proti nepoužívání aviváže?

Aviváž změkčuje vlákno

To je pravda. Záleží také na materiálu, ze kterého je ručník vyroben. Je-li čistě bavlněný nebo bambusový a není-li v něm velká příměs umělých vláken, pak takovému ručníku aviváž neuškodí, změkčí vlákno a použijete-li sušičku na prádlo, pak nemá ručník téměř šanci se stát nesajícím. Naopak.

TIP: Zjistíte-li, že plná dávka aviváže vám přesto ručníky příliš impregnuje, což se může stát, pokud je sušíte venku, nikoliv v sušičce, snižte dávku na minimum. Roli hraje i kvalita aviváže.  Zatímco některá je hustým gelem, jiná je mléčnou tekutinou. Správnou míru u každého typu aviváže musíte najít sami.

VE SKUTEČNOSTTI VZNIKL MÝTUS O AVIVÁŽI A RUČNÍCÍCH POUZE Z PŘEMÍRY AVIVÁŽE.

Aviváž dodá vůni ručníkům, se kterými to je někdy těžké…

Co si budeme povídat, často si hospodyňky stěžují, že ručníky zrovna dvakrát nevoní. A vina je někdy shazována i na aviváž. Tady si dovolíme oponovat zejména dvěma argumenty. Tam, kde je na vině opravdu aviváž, může jít o aviváž s vůní, jež se během praní nebo posléze při rozkládání jejího parfému na prádle mění. Může získat nepříjemný nádech ve chvíli, kdy prádlo delší dobu schne nebo když se opětovně navlhčí. To je druhý důvod. Nepříjemný zápach zatuchliny z ručníků mají na svědomí většinou kombinace nekvalitního materiálu ručníku a zapaření z běžného používání. V koupelně je vlhko, ručníky špatně schnou a množí se v nich bakterie a mikroskopické plísně, jež způsobují typický zápach. A je to!

Ano, s ručníky je to někdy těžké, ale zrovna z nevoňavosti bychom kvalitní parfémovanou aviváž obviňovat neměli!

Aviváž chrání vlákna ručníku před mechanickým opotřebením

Změklá vlákna jsou samozřejmě pružnější a méně se lámou. Ručníky jsou mechanicky namáhány téměř denně. A většinou na ně použijeme sem tam i silnější prací prášek, aby se z nich lépe dostala špína. Tím trpí i sebekvalitnější vlákno, takže lehký regenerační účinek kvalitní aviváže rozhodně neuškodí.

Ale jak již bylo řečeno, dodržujte následující pravidla:

  • Na ručníky patří opravdu kvalitní aviváž
  • Otestujte si správnou dávku aviváže, může být klidně jen poloviční. Roli hraje množství „slizu“, který v aviváži je a který opravdu ve velké míře může způsobit to, že ručník bude „obalen“ příliš a přestává sát i dýchat, takže se snáz zapaří, bude špatně vysychat a špatně sát.

A TIP pro praní: S Perluxem vždycky vyperete všechny skvrny i ochráníte barvy!